INFORMACIJA

Tel./fax. +370 347 34144
Tel. +370 37 478030
Mob: +370 686 80301
Darbo laikas: I-V 8.00-17.00

PRODUKTAI

Dėmesio !!!

Informacija vartotojams dėl pakuočių atliekų

Galioja iki: 2018-12-31

Informacija apie pakuotės atliekų keliamą pavojų aplinkai ir šių atliekų tvarkymo galimybes

 

Atliekos – nepageidaujamos medžiagos, kurios dažniausiai susidaro dėl žmogaus veiklos. Augant vartojimui ir gamybai daugėja ir atliekų. Netinkamai tvarkomos atliekos teršia aplinką, atliekoms yrant jose esančios nuodingos ir kenksmingos medžiagos teršia gruntą, vandenį, orą. Kaip svarbus specifinis atliekų srautas yra išskiriamos pakuočių atliekos. Pakuotė – grąžintinas ar negrąžintinas gaminys iš bet kokių medžiagų, skirtas daiktams, pradedant žaliavomis ir baigiant perdirbtais produktais, pakuoti (fasuoti), apsaugoti, tvarkyti, transportuoti ir pateikti vartotojams ar produktų naudotojams. Vadovaujantis „Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymu“, atliekų turėtojas privalo atskirti pakuočių atliekas nuo kitų atliekų, tai yra rūšiuoti pakuočių atliekas jų susidarymo vietoje.

Rūšiuojant atliekas:

  • sukaupiamos antrinės žaliavos;
  • tausojami gamtos ištekliai ir energija;
  • sumažinamos atliekų tvarkymo išlaidos;
  • išsaugoma sveikesnė aplinka.

Atsikratyti įsigytų prekių pakuočių atliekomis galite:

  • mesdami surūšiuotas pakuotes į viešose vietose pastatytus specialius pakuotės atliekų konteinerius;
  • priduoti pakuočių atliekų supirkimo punktuose;.
  • pakartotinio naudojimo pakuotes, už kurias nustatytas piniginis užstatas – priduoti pardavėjams, iš kurių pirkote prekes.

Informacija apie pakuočių ir gaminių atliekų surinkimo vietas:

http://www.ratca.lt/

http://atliekos.info/

Lietuvoje yra trijų spalvų konteineriai: geltonas, mėlynas ir žalias. Kiekviena spalva turi savo paskirtį.

 

Geltonas konteineris – plastmasei

 

Plastikas – vienas didžiausių sąvartynų nuodytojų. Jis nesuyra daugelį metų, o jį deginant išsiskiria kenksmingos medžiagos.

 

Galima mesti: plastikinius butelius nuo maisto ir gėrimų, plastikinius maišelius, buitinių priemonių plastinę tarą, konservų dėžutes, tetrapakus, plastikinius žaislus, plastikinius indus, maisto plėvelę, skardines nuo maisto ir gėrimų, aliuminio foliją, metalinius dangtelius bei kitas metalines atliekas.

Negalima mesti: taros nuo organinių skiediklių, dezinfekcijos priemonių, detergentų ir kitų pavojingų cheminių medžiagų, plastikinių medicinos priemonių, skutimosi peiliukų, dantų šepetėlių, kitų higienos reikmenų, plastikinių žaislų su elektronikos įranga.

Metant į konteinerį PET butelius, reikia nusukti kamštelius, nes jie pagaminti iš kitos rūšies (neperdirbamo) plastiko. Pasistenkite, kad aliejaus ar padažų buteliai būtų kuo švaresni. Išmetamus butelius suspauskite – taip jie užims mažiau vietos.

 

Mėlynas konteineris – popieriui

 

Tiek pakuotė, tiek makulatūra yra perdirbami į popierių. Kadangi popieriaus žaliava yra mediena, tai kiekvienas surinktas kilogramas popieriaus išsaugo apytikriai vieną medį.

 

Galima mesti: laikraščius, žurnalus ir kitus spaudinius, švarias popierines pakuotes, kartoną, gofruotąjį kartoną. Laikraščiai ir kitas popierius bei kartonas turi būti nepadengti plastiku, sausi ir švarūs, dėžutės – išlankstytos.

Negalima mesti: picų dėžučių, servetėlių, popierinių nosinių, tapetų, riebalais sutepto popieriaus, popieriaus padengto plastiku, folija.

 

Žalias konteineris – stiklui

 

Atskirta nuo kitų atliekų ir išrūšiuota (žalia, ruda, skaidri) stiklo pakuotė yra puiki žaliava naujos stiklo pakuotės gavybai. Čia ne tik sutaupomos žaliavos, bet, svarbiausia, ženkliai sumažėja energijos sąnaudų.

 

Galima mesti: butelius, stiklainius, stiklo duženas, stiklines pakuotes, stiklinius indus. Butelius ir stiklainius reikia išplauti, nuimti kamščius ir jų žiedelius, pašalinti foliją.

Negalima mesti: porceliano, krištolo, veidrodžių, keramikos dirbinių, elektros lempučių, akinių stiklų, medicininių ampulių, armuotų langų ir automobilių langų stiklų.

 

Tinkamai rūšiuoti atliekas padeda produktų pakuotės ženklinimas. Trikampis, sudarytas iš trijų rodyklių, besisukančių pagal laikrodžio rodyklių judėjimo kryptį, žymi, kad paženklinta pakuotė gali būti perdirbta.

Trikampis iš trijų strėlių – tai antrinio žaliavos perdirbimo ženklas. 3 strėlės reiškia uždarą ciklą kūrimas – naudojimas – utilizacija.

 

 

Bendrieji pakuočių ženklinimo reikalavimai nustatyti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 348 (Žin., 2002, Nr. 81-3503). Vadovaujantis minėtomis taisyklėmis, pakuotės ženklinamos nurodant pakuotėms pagaminti naudotą medžiagą (medžiagas).

Pakuotei pagaminti naudotos medžiagos identifikavimui naudojami skaitiniai kodai ir raidiniai sutrumpinimai:

plastikinė pakuotė                    PET 1,

HDPE 2,

PVC 3,

LDPE 4,

PP 5,

PS 6,

kitokia plastikinė 7-19

popierinė/kartoninė pakuotė    PAP 20-39

metalinė pakuotė                      plieninė FE 40,

                                                   aliumininė ALU 41,

                                                   kitokia metalinė 42-49

medinė pakuotė                        FOR 50-59

tekstilinė pakuotė                     medvilninė TEX 60,

                                                   džiuto TEX 61,

                                                   kitokia medvilninė 62-69

stiklinė pakuotė                        bespalvė stiklinė GL 70,

                                                   žalia stiklinė GL 71,

                                                   ruda stiklinė GL 72,

                                                   kitokia stiklinė 73-79

kombinuota pakuotė                 80-99

 

Saugokime aplinką, rūšiuodami atliekas !

 

Informacija parengta, vadovaujantis Reikalavimų visuomenės švietimui ir informavimui atliekų, kurioms taikomas gamintojo atsakomybės principas, tvarkymo klausimais tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. D1-554

<< Atgal

Spausdinti